Paryż

W ciągu wieków Paryż odgrywał dzięki pozycji kraju i języka na arenie międzynarodowej rolę stolicy cywilizacji europejskiej. Paryż jest miastem wiecznie żywym . Odbywają się tam przeróżne międzynarodowe konferencje, kongresy, sympozja, seminaria, targi. Swoje siedziby mają w Paryżu takie organizacje, jak UNESCO czy OECD.

Zabytki

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najważniejszy zabytek Paryża. Dla jednych będzie to słynna wieża, dla innych Łuk Triumfalny, dla jeszcze innych katedra. W Paryżu istniejącym ponad 2 tysiace lat jest wiele takich miejsc, których nie można pominąć. Przede wszystkim zaprasza do zwiedzania Luwr – najpiękniejszy paryski pałac z największym na świecie Muzeum Sztuki. Tu znajdują się wszystkie najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa. W końcowej strefie słynnych Pól Elizejskich znajduje się place de l’Étoile a na nim Łuk Triumfalny, uważany za najbardziej znaną budowlę Paryża. Konstrukcja ma wymiary 49x46x16 metrów i jest bogato zdobiona rzeźbami. Niepowtarzalna w swoim uroku jest Katedra Notre Damme – budowana przez 200 lat na pierwotnej wyspie Île de la Cité w stylu francuskiego gotyku. Szczególnym elementem katedry są witraże i okienna rozeta. Inny sakralny obiekt to Bazylika Sacré – Coeur zbudowana jako realizacja obietnicy dwóch francuskich przemysłowców. Niezwykle ważny jest też Cmentarz Pere Lachaise, zajmujący prawie 50 ha terez porośnięty drzewami, z jednej strony miejsce pochówku a z drugiej największy teren zielony miasta. Z bardziej nowoczesnych obiektów warto wymienić słynna wieżę Eiffla, będącą symbolem paryskiej wystawy.

Sekwana i bulwary

Płynąca przez centrum miasta rzeka jest tak słynna, że znalazła swoje miejsce nawet w licznych piosenkach. Sekwana jest trzecią pod względem długości rzeką we Francji, jej długość wynosi 776 km. Źródło rzeki znajduje w środkowo-zachodniej części kraju, nieopodal Dijon, uchodzi do kanału La Mache w Hawrze. Od 2001 roku każdego lata w samym centrum Paryża bulwary biegnące wzdłuż rzeki przeistaczają się w piaszczystą plażę, z której co roku korzysta kilka milionów turystów i mieszkańców miasta. Niestety z powodu zanieczyszczeń i dużego ruchu statków kąpiel jest zabroniona, pomimo tych ograniczeń warto jednak chwilę odpocząć od zwiedzania leżąc i opalając się na rozgrzanym piasku, zwłaszcza że przyjemność ta nic nie kosztuje.

Miasto miłości i sztuki

Paryż niezaprzeczalnie kojarzy się z miastem zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, wąskim uliczkom, kafejkom wprost na ulicy i muzyce. Jest to także miasto sztuki i artystów. Normalne są wystawy obrazów wprost na jezdni czy chodniku. Paryż to też ulubione miejsce fotografów. Powstało tu wiele filmów. Na całym świecie znany jest Montmartre – dzielnica cyganerii paryskiej, kabaretów i rozrywki. Tu znajduje się najwięcej muzeów i najsłynniejsze dzieła sztuki. Paryż uważany jest za kulturalne centrum świata. Znajduje się to ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów. Poza Luwrem warto odwiedzić Muzeum d’Orsey, mieszczące się w budynku po dawnym dworcu kolejowym. Obecnie Muzeum cieszy się sporą popularnością, gdyż to właśnie tu znajdują się słynne obrazy impresjonistów. Do najważniejszych dział można z całą pewnością zaliczyć obrazy Moneta, Degasa, Maneta, Bonnarda, Toulouse – Lautreca, Gauguina, Van Gogha czy też Seurata. Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą przegapić Centrum Georges Pompidou. Zaskakujące są nie tylko tutejsze eksponaty, ale i konstrukcja budynku.

Syndrom paryski

O Paryżu mówi się w samych superlatywach i zanim się do tego miasta przyjedzie, odczuwa się przeważnie niespotykane pragnienie zobaczenia go. Nieststy wielu ludzi po pierwszym kontakcje z tym miastem przeżywa rozczarowanie. Jest ono nazywane syndromem paryskim i dotyczy przeważnie Japończyków. O dziwo to zjawisko psychologiczne zostało opisane medycznie. Po raz pierwszy wspomniał o syndromie paryskim tygodnik naukowy „Nervure”, opisując, że każdego roku kilkuosobowa grupa Japończyków musi poddawać się terapi z powodu szoku wywołanego Paryżem. Szok jest wynikiem rozczarowania. Paryż to jedyne na świecie miasto, które ma „swoją” chorobę.

Ciekawostki

W Paryżu rocznie rodzi się aż 54% dzieci o czarnej skórze, co jest dziwnym zjawiskjiem zważywszy, ze na ulicach wcale nie widać przedstawicieli tej rasy w nadmiarze. Wieża Eifla była najwyższą konstrukcją jeszcze w 1930 roku. Poza tym motyw Paryża pojawia sie w wielu filmach fabularnych, spośród których najbardziej znane to Zakochany Paryż”, „Francuski pocałunek”, „Kod da Vinci”, „Paryż, Teksas”, „Amelia”, „Pachnidło”, „13 Dzielnica”, „Ratatuj”, „Moulin Rouge!”, „Vidocq”. Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.